CV

C V / BIO

 BIO


Trained visual artist

Invited to international exhibitions in New York (2013, 2010), China (2010, 2001, 2000), Siggraph Art gallery, LA, USA (2004, 1999), AAG Philadelphia, USA (2004).

Public commissions, grants, represented by public collections.


Artist in residences

Global stone workshop, India (2015), The Lockup Cultural Centre, Newcastle, Australia (2012), Konstepidemin, Göteborg (2011), Red Gate Residency, Beijing, P R China (2010), NNK, Norway (2009), SÌM, Reykjavik, Iceland (2007). 


Guest lecturer at Parson's New School for Design, New York, (2007), A&M University, USA (2005), Urban Women, Space, Embodiment and Control, AAG, Philadelphia, USA (2004), Tsinghua University, PR China (2001), Art School Gävle/University of Gävle (1996-2012).


CV





Utbildning/Education

 

2013-15        Specialistutbildning Bildterapi, Umeå universitet



2012-14        Speciallekpedagogik, Laila Lindberg, Söderhamn



2013             Ämnespedagogik och Didaktik för konstnärer, Konstfack Stockholm



2012             Utvecklingspsykologi, Högskolan i Gävle



2011             Specialpedagogik, Mitthögskolan Östersund



2009-10        Bildterapi metod, Sigtuna Folkhögskola



2002-04        Art & Technology, Göteborgs University/Chalmers



2002-17        Pedagogik, Högskolan i Gävle



1998-99        Kreativ Programmering, Högskolan i Gävle



1997             IT/Multimedia, Gävle



1982-83        Hovedskous målarskola/Sculpture, Göteborg



1980-81        Hovedskous målarskola/Sculpture, Göteborg



1979-80        Konstskola, Grundskolan f konstnärlig utbildning/skulptur, Stockholm



1979             Konstvetenskap, Umeå Universitet



1974-77        Naturvetenskapligt program, gymnasiet





Separatutställningar/Solo shows 



2018              Tallbo, Galleri Uthuset, Järbo



2016              TRE X RUM, Sandvikens konsthall, (m Freja Erixån, Amanda Erixån)



2013              SPACETIME of One’s Own, AIR Gallery, New York, USA



2012-13         RUMTID, Hälsinglands museum, Hudiksvall



2012              SONOTOP, Bollnäs konsthall



2012              TRACES OF MEANING, John Paynter Gallery, Australien



2010              OPEN STUDIO, Bei Gao3, Beijing, Kina



2008              No Mans Land, Sandvikens Konsthall



2007              Konstfrämjandet, Örebro (m Margareta Lindman)



2005              Art vs technology, (m Viel Bjerkeset, Ulrika Walmark)



2004              LAZERELECTRIC, Galleri Enformsak, Malmö (m Viel Bjerkeset, Ulrika Walmark)



2004              Den heliga Graal, Galleri Slottet, Gävle



2003              Kramfors konsthall



1998              X-RAY, Växhuset, Nordingrå



1996              UTOPIN, Konstcentrum, Gävle (m Eva Österberg)



1993              Sandvikens konsthall, Sandviken, (m Eva Österberg, Ninna Gunnarsson)



1991              Folkets Hus, Stockholm



1991              Rådhuset, Örnsköldsviks konsthall



1990              Hälsinglands museum, Hudiksvall



1987              Galleri Larsson, Gävle



1983              SKULPTUR I PARKEN, Norrbottens museum, Luleå



1982              PULS, Göteborgs konsthall, (m Ditte Reijers)





Samlingsutställningar/Group shows

 

2018              Mackmyra brukspark, Mackmyra



2015              I samtal med en trädgård, Villa Fraxinus, Hyndtjärn, Höga Kusten



2010              AIR Exhibition, A.I.R. Gallery, New York, USA



2010              Sandvikens konsthall



2009              Art unites nations, Jurmala, Lettland



2009              Gästrikkonst, Högbo bruk, Sandviken



2007              Sjökonst vid Bångs, Sandvikens konsthall, Bångs/Sandviken



2005              GLOBODY, konst/GIS-teknik/genus projekt, Konstcentrum/Lunds universitet



2004              ART NIGHT, SIGRAD, Konstcentrum, Högskolan i Gävle



2004              Synaesthesia, SIGGRAPH, Art Gallery, Los Angeles, USA



2004              Urban Women – Space, embodiment and control, AAG, Philadelphia, USA



2003              On line gallery, IV2003, London, UK



2003              Talk to Me About Art, Center for Contemporary Art, Warszawa, Polen



2003              AIDE03, Axmar International Digital Exhibition, Axmar



2001              International Sculpture Exhibition, Xiadu Park, Beijing, P R China



2001              Art & Science, Tsinghua University, P R China



2000              International Symposium on Urban Sculptures, Tianjin, P R China



1999              TechnOasis, Art Gallery, SIGGRAPH, Los Angeles, USA



1996              Länsmuseet, Gävle



1996              Rådhuset, Örnsköldsvik



1996              Jurmala konsthall, Lettland



1995              Ahlbergshallen, Östersund



1995              I samtal med ett landskap, Kramfors



1995              Söderhamns konsthall, Söderhamn



1994              Galleri Vretbacka, Gävle





Stipendier/Grants



2015              Gunvor Göranssons kulturstiftelse



2014              Gunvor Göranssons kulturstiftelse



2014              Lars Bucans kulturstiftelse



2013              Oscar Flensburgs fond



2006              Gunvor Göranssons kulturstiftelse



2003              Ejva Damms stipendium



2000              Svenska Institutet



1991              Bildkonstnärsfonden, arbetsstipendium



1991              Gävle kommuns kulturstipendium



1989              Landstinget Gävleborg kulturstipendium



1984              Arjeplogs kommuns kulturstipendium



 

Offentliga gestaltningar/Public Commissions



2011              Dopfunt, betong o förgylld koppar, St:a Maria kapell, Iggesund, Svenska kyrkan



2007              Labyrint V, stenlabyrint, Sandvikens kommun



2002              Trädet, Entréhall, blyinfattat glas, Gävle Energi, Gävle kommun



2001              Boat and Shell, rostfritt stål, Xiadu Park, Beijing, Kina



2000              Hallo Sweden, marmor och mässing, Tianjin, Kina



2000              Den tändande gnistan, Entréhall, blyinfattat glas, Silvanum annex, Gävle



1996              Madonna II, Sjukhuskyrkan, blyinfattat glas Landstinget, Gävleborg



1995              De ansvariga, keramik, Hille Vårdcentral, Gävle



1995              Madonna I, Sjukhuskyrkan, blyinfattat glas, Landstinget, Gävleborg



1995              Blixten, Entréhall, blyinfattat glas, Edsbyn



1994              Formel, gjutet glas, Vårdhögskolan, Gävle



1994              Floden I och Floden II, blyinfattat glas, Landstinget Gävleborg



1992              Dörren, Entréhall, blyinfattat glas, Craft General Foods, Gävle



1982              Akvarell, Hagabion, Göteborg



 

Yrkeskurser/Professional courses 



2017,18 Tuft, (Tina Frausin), KKV Göteborg



2013 Painting, (John E Franzén), Gerlesborgsskolan



2010 Painting, (Lars Holm), Gerlesborgsskolan



2009 Branding Nordic Culture, Nordiska ministerrådet, Berlin



2008 Glass moulding, (Anne Larsson), KKV- Gothenburg



2006 Painting, (Hasse Carlsson/Arne Isaksson) Gerlesborgsskolan



2006 Concrete casting, (Berit Jonsvik), Gerlesborgsskolan



2003 Glass fusing, N.P. Ringströms, Stockholm



2001 Video redigering, IDKA, Gävle



2001 Sculpture & City planning, Beijing, PR China



2001 Virtual Reality, NVIS, Campus Norrköping



2001 Virtual Reality, University of Gävle



2000 Virtual Reality, Siggraph00, New Orleans, USA



1999 Virtual Reality, Siggraph99, Los Angeles, USA



1999 IT & Art, Gävle och Gysinge



1998 Virtual Reality, Siggraph98, Orlando, USA



1996 Samhällsbygget & Samhällsväven, University of Gavle



1996 Lightening public spaces, Gävle



1994 Landart, KKV Gerlesborg



1994 Smide,Gränsfors yxfabrik, Gränsfors



1992 Sand casted glass, (Peter Kuchinke), Gullaskrufs glasateljé, Gullaskruv



1987 Old painting techniques, Gävle



1985 Mural painting, (Domenico Inganni), KKV-Umeå





Anställningar/Assignments



2018 - Arbetsledare, Treklövern, Gävle kommun



2017 - 18 Arbetsledare textilverkstad/integrationsprojekt, Gävle kommun



2016 - 17 Coach/mentor, AlphaCE, Gävle



2009 - 16 Bildarbete med ensamkommande flyktingbarn, Gävle kommun



2014 - 16  Bildterapi, Kvinnojouren Blåklockan



2013 Non Violence communication konstprojekt, Älvboda skola, Älvkarleby



2011-12 Bildlärare, Tierp



1996 -12 Bilddlärare, Konstskolan i Gävle/Bollnäs folkhögskola/Högskolan i Gävle



2008 Guest Art Teacher, Le Trésor, Sonnac-sur-l'Hers, France



2007 Guest Art Teacher, Land Art, Parsons’ New School for Design, NY, USA,



2007 Gästlärare, 3D-visualisering, Högskolan i Gävle/Wij Trädgårdar, Ockelbo



2006 Gästlärare, Social stadsplanering, Länsstyrelsen i Gävleborg



2005 - 06 Projektledare, Konst, GIS och genus, GIS-institutet/Konstcentrum Gävle



2004 Gästlärare,  VR-design, Kreativ Programmering, Högskolan i Gävle



2002 - 03 Projektledare, Samtidskonst/3D/Lokal ekonomi, Hamrånge bygden/Creative Media Lab



2001 - 02 Lärare Grafisk kommunikation, Borgarskolans gymnasium, Gävle



2000 - 01 Grafisk designer, Rivermen AB, Gävle



1998 - 99 Grafisk designer, Vattenfall Utveckling Lab, Älvkarleby



1994    Projektledare, Glasverkstad, Arbetsförmedlingen/Gävle kommun



1988 - 92 Projektledare, Konst på Kockens Kryddfabrik, Gävle



1984- 88  Projektledare, Kultur i förort, Bomhus & Andersbergsprojektet, Gävle



1983 - 84 Patinerare, Folkteatern Gävleborg



1982- 83 Producent barnteaterensemblen, Norrbottens teatern, Luleå

 



Bokprojekt/Book projects



2013              BOX 75, Air Gallery, New York



2013              YES BOX, Air Gallery, Two Art Projects in A Room of One’s Own, New York



2007              Ny konst i kyrkorummet, Svenska kyrkan, (layout, foto),

                     Edit. Gunnar Granberg



2005              Speglingar- om könskodade platser o sammanhang, (illustration),

                     Edit. Carina Listerborn, Tora Friberg



2004              CGI: The Art of 3D Computer Generated Images, (3D grafik),

                     Edit. Peter Weishar, New York, USA



1992              KRYDDFABRIKEN, En poetisk arbetsdagbok, Hyesgästföreningen, Gävle kommun och SHB



1985              JA, HGF, Gävle



1984              På kvinnors vis, Om drogförebyggande arbete, Socialstyrelsen





Representerad/Represented



Statens konstråd/The National Public Art Council



Göterborgs kommun/Municipality of Göteborg



Sandvikens kommun/Municipality of Sandviken



Bollnäs kommun/Municipality of Bollnäs



Gävle kommun/Municipality of Gävle



Kramfors kommun/Municipality of Kramfors



Luleå kommun/Municipality of Luleå



Örnsköldsviks kommun/Municipality of Örnsköldsvik



Folkets Hus föreningen Våra Gårdar



Länsmuseet Gävle/County Museum of Gävle



Landstinget Västernorrland/County Council of Västernorrland



Region Gävleborg/County Council of Gävleborg





Medlem/Member of



Konstnärernas riksorganisation/The Swedish Artists National Organisation (KRO)



Konstnärscentrum Nord/The Swedish Artists' Centre (KC Nord)



Gaffel kollektivverkstad (Gaffel)



Svenska Riksförbundet för Bildterapeuter (SRBt)





KONTAKT

Contact: annika@erixan.se





Copyright ©2019 Annika Erixån All Rights Reserved